Dołącz do 58534 użytkowników portalu
Zarejestruj się już dziś
i pobieraj darmowe ebooki, audiobooki oraz mp3
Ściągaj Ebooki, Audiobooki oraz Mp3 za DARMO!
Hiob du?y

Gamebooki, Gry książkowe.

Gry dostępne całkowicie za darmo w formatach PDF, EPUB i MOBI. Pliki w wersji PDF posiadają podlinkowane paragrafy, więc zapomnijcie o konieczności ciągłego przewijania treści w poszukaniu właściwego paragrafu – wystarczy tylko kliknąć!

Niektórzy czytelnicy mogą poczuć się zagubieni z powodu terminologii, której używamy, dlatego wychodząc naprzeciw ich potrzebom, zamieszczamy poniżej słowniczek pojęć istotnych w naszej branży.

Powieść interaktywna – rodzaj powieści, w której czytelnik ma bezpośredni wpływ na fabułę. Klasycznym jej przykładem jest Gra w klasy Julio Cortázara.

Gra książkowa, gamebook, gra paragrafowa, paragrafówka – jest to najpopularniejsza odmiana powieści interaktywnej, w której czytelnik wciela się w głównego bohatera. Występuje tu narracja drugoosobowa, która dodatkowo umożliwia jeszcze większą identyfikację czytelnika z opisywaną postacią. Często tak prezentowana powieść przypomina grę (stąd nazwa), ponieważ wybranie tylko niektórych gałęzi fabularnych umożliwia prezentację satysfakcjonującego zakończenia. W niektórych grach książkowych dodatkowo zostały wprowadzone mniej lub bardziej skomplikowane elementy losowe (np. rzuty kostką, monetą).
Przykładami tego rodzaju powieści są Zaginiony i Pokuta Beniamina Muszyńskiego.

Labiryntówka – odmiana gry książkowej, w której czytelnik starając się doprowadzić historię do szczęśliwego finału, musi odnaleźć się w prezentowanym przez autora labiryncie i pokonać czające się w nim niebezpieczeństwa. W Polsce najpopularniejsza w latach ’80 XX wieku. Ten rodzaj gamebooka najczęściej bardziej przypominał grę niż utwór literacki. Niezwykle popularną labiryntówką jest Dreszcz autorstwa Jacka Ciesielskiego, pioniera gier książkowych w Polsce.

Gry

1

niedługo dostępne ebooki